Question 9 7.5 points Save Ans An engineering firm measures its output in standa
ID: 1151051 • Letter: Q
Question
Question 9 7.5 points Save Ans An engineering firm measures its output in standard service hours (SSH) per unit, which is a function of the skill levels of its engineers (skill levels range from an engineering intern to an engineering scientist). The variable cost is $60 per SSH and the fixed cost is $2,000,000 per year. The firm charges $100 for each service per hour. Assume the maximum hours the firm operates (that is the output) is 170,000 per year. a) Compute the break-even point in SSH b) At what percentage does the break-even occur as compared to the maximum hours the firm operates? c) What is the percentage reduction in break-even point if the fixed cost can be reduced by 20%? d) Does the break-even point increase or decrease if the charges per service is increased by 10%? e) What is your recommendation? Should the firm reduce the fixed cost or increase the price? Attach File Browse My Computer Browse Content CollectionExplanation / Answer
Answer for a)
Breakeven point when Revenue equals cost
services per hour*charge per hour=Revenue
100*x
Cost=60x+2,000,000
100x=60x+2,000,000
40x=2,000,000
x=50,000
Ans for b)
50000/170000=5/17=29.4%
Ans c)
If FC is reduced by 20% then FC=1,600,000
100x=60x+1600000
x=1600000/40
x=400000
Hence Breakeven reduces by 20%
Ans d)
If charge per SSH becomes 110 then
110x=60x+2000000
50x=2000000
x=400000
Breakevn point will decrease by 20%
Ans for e)
They should reduce fixed cost
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.