Question 9 (of 29) Save & Exit Sut Time remaining: 1:41:13 9. Ir 13.9 g of oxyge
ID: 589658 • Letter: Q
Question
Question 9 (of 29) Save & Exit Sut Time remaining: 1:41:13 9. Ir 13.9 g of oxygen react with 33.7 g of calcium to produce calclum oxide, what is the limiting reactant and what mass of calclum oxide is produced? O Calcium is the limiting reactant and 472 g of calcium oxide are produced O Oxygen is the limiting reactant and 24.4 g of calcium oxide are produced O Calcium is the limiting reactant and 472 g of calcium oxide are produced O Oxygen is the limiting reactant and 487g of calcium oxide are produced O Calcium is the limiting reactant and 23.6 g of calcium oxide are producedExplanation / Answer
mol of O2 = mass/MW = 13.9/32 = 0.43437
mol of Ca = mass/MW = 33.7/40= 0.8425
ratio is:
Ca + 1/2O2 = CaO
then, O2 is in exces
mol of CaO formed = mol of Ca reacted = 0.8425 mol
mass = mol*MW = 0.8425*56.0774 = 47.245 g of CaO
choose:
Calcium as limitin reactant, and produices 47.2 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.