A company is considering constructing a plant to manufacture a propsed new produ
ID: 1152655 • Letter: A
Question
A company is considering constructing a plant to manufacture a propsed new product...
A company is considering constructing a plant to manufacture a proposed new product. The land costs $300,000, the building costs $650,000, the equipment costs $250,000, and $100,000 additional working capital is required. It is expected that the product will result in sales of $850,000 per year for 12 years, at which time the land can be sold for $350,000, the building for $350,000, and the equipment for $60,000. All of the working capital would be recovered at the EOY 12. The annual expenses for labor, materials, and all other items are estimated to total $475,000. If the company requires a MARR of 12% per year on projects of comparable risk, determine if it should invest in the new product line. Use the AW method. f ss ote oeie sk. Click the icon to view the interest and annuity table for discrete compounding when the MARRIs 12 per year. The AW is s(Round to the nearest dollar.)Explanation / Answer
Solution: 200,768
Working:
Capital Investment = ?$300,000 ? $650,000 ? $250,000 ? $100,000 = ?$1,300,000
Revenue = $850,000 per year
Salvage Value = $350,000 + $350,000 + $60,000 + $100,000 = $860,000
Expenses = ?$475,000 per year
AW(12%) = $850,000 ? $475,000 ? $1,300,000(A/P, 12%, 12) + $850,000(A/F, 12%, 12)
= $850,000 ? $475,000 ? ($1,300,000 * 0.1614) + ($860,000 * 0.0414)
= $850,000 ? $475,000 ? ($1,300,000 * 0.1614) + ($860,000 * 0.0414)
= 200,767.80 > 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.