3) Assume the following Government Purchases $200 Consumption Expenditures $500
ID: 1155330 • Letter: 3
Question
3) Assume the following Government Purchases $200 Consumption Expenditures $500 Gross Investment Exports Social Security Taxes$140 Depreciation Indirect Business Taxes $80 Imports Corporate Income Taxes $320 $400 $60 $520 $240 Personal Income Taxes $360 Corporate Retained Earnings $75 Net Foreign Factor Income $30 Government Transfer Payments $55 Net interest Payments to Households $90 a) Calculate GDP: b) Calculate NDP: c) Calculate National Income: d) Calculate Personal Income e) Calculate Disposable Income: f) Calculate Savings:Explanation / Answer
Solution-
GDP
GDP = Consumption + Investments + Government purchases + Net Exports (Exports - Imports)
= $500 + $320 + $200 + (400 - 520)
= $500 + $320 + $200 + (-120)
= $900
Hence, GDP is $900.
B. NDP
NDP = GDP - Depericiation-
= $900 - $60
= $840.
C. National Income
NI = NDP - Statistical Discrepency + Net foregn factor income
= $840 - 0 + $30
= $870.
D. Personal Income
PI = NI - Taxes on imports - Social security contributions - Corporate income taxes - Undistributed profits + Transfer payments.
= $870 - $0 - $140 - $240 - $0 + $55
= $545.
Note : As per chegg policy we can solve only 4 sub questions, Thank You.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.