The Truck Outfitters (TTO) sells truck accessories to retailers from coast to co
ID: 1160973 • Letter: T
Question
The Truck Outfitters (TTO) sells truck accessories to retailers from coast to coast. One of the products TTO sells is a seat cover that sells for $8.00 per piece. TTO's production function is given by the expression: Q = 80L – 0.5L2, where
Q = number of seat covers per day, and
L = number of skilled workers per day.
Based on this production function, the average and marginal products of labour are as follows:
AP = 80 – 0.5L and MP = 80 – L
a) If TTO pays $120 per day for each of its skilled workers, how many workers should the firm employ?
b) TTO's workers are highly skilled with a great deal of job mobility. The firm's managers fear that they must increase the workers' total compensation to $160 per day to remain competitive. What impact would the wage increase have upon the firm's employment?
Explanation / Answer
Profit Function=Revenue-Cost
Revenue=Price per seat* Output=8*(80L-0.5L^2)=640L-4L^2
Cost=wL & w=$120
Profit=640L-4L^2-120L
=520L-4L^2
Now we need to find optimum level of Labor for that we need to find FOC and equal to zero
d(Profit)/dL=520-8L=0
L=65
Ans b)
Now if Wage is increased to $160 then Profit
Revenue=Price per seat* Output=8*(80L-0.5L^2)=640L-4L^2
Cost=wL & w=$160
Profit=640L-4L^2-160L=480L-4L^2
follwoing the same process
d(Profit)/dL=480-8L=0
hence L=60
Therefore we can say that as wage increases from $120 to $160 labour employnebt decreases from 65 to 60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.