Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Trudeau government has enacted a carbon cap-and-trade system. You run a firm

ID: 1257498 • Letter: T

Question

The Trudeau government has enacted a carbon cap-and-trade system. You run a firm subject to the legistlation. After the cap-and-trade system is enacted, the price of your production has risen to $100 from $90 per unit, whereone unit of production results in one metric ton of carbon dioxide emitted. Reca;; the price is increasing because we've restricted quantity. Assume that the marginal external cost of a ton of carbon dioxide emissions is $30.

Here's some cost data about your firm. You can produce as much as you want - but you must have a carbon permit for each unit.

You have been allocated 5 carbon permits to keep you from complaining that the cap and trade scheme kills jobs, to reward your lobbying efforts.

1. At the original price of $90, how much does your firm produce? What profit do you record? What is your firm's contribution to social welfare?

2. At the new price of $100 and with the carbon permits you've been allocated, what is yourprofit? What is your firm's contribution to social welfare?

Q MC 1 30 2 30 3 45 4 45 5 60 6 60 7 75 8 75 9 100 10 100

Explanation / Answer

A firm will always produce till the point P=MC

1.

At the original P=$90, the firm will produce 8 units of output.

This is because at this point, P is nearest to the MC. At Q=9, MC=100, which will lead to firm incurring loss.

Profit = (P-MC)Q = (90-75)8 = $120

No contribution is made to social welfare, since marginal external costs are not being taken into account.

2.

Taking MEC into consideration, increase the MC by $30 at every unit to get the total marginal social cost.

Total permits available = 5

Thus, starting 6th unit, add $30 as MEC to the MC to get Marginal social cost.

Thus, when P=$100, 6 units of output will be produced, because at this point P=MC is the nearest.

Profit will be (100-90)6 = $60 and contribution to social welfare will be paying $30 as the external cost of pollution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote