The demand and supply of ethanol are given by Q D = 8,000 – 2,000 P and Q S = 1,
ID: 1164681 • Letter: T
Question
The demand and supply of ethanol are given by QD = 8,000 – 2,000P and QS = 1,000P – 1,000, where Pis price per gallon and Q measures gallons per minute. If the government subsidizes ethanol at $0.30 per gallon, what is the deadweight loss?
what do you do exactly with .30- how do you find the subsidy?
A) $30
B) $7,800
C) $119
D)$440
The demand and supply of ethanol are given by QD = 8,000 – 2,000P and QS = 1,000P – 1,000, where Pis price per gallon and Q measures gallons per minute. If the government subsidizes ethanol at $0.30 per gallon, what is the deadweight loss?
what do you do exactly with .30- how do you find the subsidy?
A) $30
B) $7,800
C) $119
D)$440
Explanation / Answer
Answer: a) Deadweight loss= $30
Given the demand and supply of ethanol, equilibrium price = $3 and equilibrium quantity = 2000 gallons per minute.
If the government subsidizes ethanol at $0.30 per gallon, the supply curve shifts downwards by the amount of the subsidy. This results in fall in the price of ethanol from $3 to $ 2.9 per gallon, and quantity increases to 2200 gallons.
Thus, Deadweight loss = 1/2 (200) (0.30) = $30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.