Suppose that a small town has seven burger shops whose respective shares of the
ID: 1165259 • Letter: S
Question
Suppose that a small town has seven burger shops whose respective shares of the local hamburger market are (as percentages of all hamburgers sold): 25%, 24%, 20%, 12%, 9%, 6%, and 4%.
Instructions: Enter your answers as whole numbers.
a. What is the four-firm concentration ratio of the hamburger industry in this town? %.
b. What is the Herfindahl index for the hamburger industry in this town? .
c. If the top three sellers combined to form a single firm, what would happen to the four-firm concentration ratio and to the Herfindahl index?
The four-firm concentration ratio would be %.
The Herfindahl index would be .
Explanation / Answer
a) Four-firm concentration ratio = 25% + 24% + 20% + 12% = 81%
b) HHI = 252 + 242 + 202 + 122 + 92 + 62 + 42
= 625 + 576 + 400 + 144 + 81 + 36 + 16
= 1878
c) If the top three sellers combined, the total market share = 25% + 24% + 20% = 69%
The four-firm concentration ratio = 69% + 12% + 9% + 6% = 96%
HHI = 692 + 122 + 92 + 62 + 42
= 4761 + 144 + 81 + 36 + 16
= 5038
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.