QUESTION 5 A tractor costs $50,000 and has an expected life of ten years. The sa
ID: 1165728 • Letter: Q
Question
QUESTION 5 A tractor costs $50,000 and has an expected life of ten years. The salage value is estimated to be $2000, M&0 costs are $1000 per year, and revenues are $10,000 per year. MARR-896, The Aw of the tractor is most nearly: O a S1690 Ob $1550 O C $2680 O d $2600 QUESTION6 10%. and M&O; of S5000 t is rerected to last for 10 years. The annual evenuesfrom the machine are$18,000. MAR Anch e has ann tal c stofS4000 What is the benefit to cost (B/C) ratio? O a None of these numerical answers O c 1.73 0 d. 2.24 Oe, 156 Save AllExplanation / Answer
Question 5
Machine Cost = 50,000
Life = 10 years
Salvage Value = 2,000
M&O Cost = 1,000 per year
Revenues = 10,000 per year
MARR = 8%
Annual Net cash flow = Annual revenues – annual M&O cost
Annual Net cash flow = 10,000 – 1,000 = 9,000
NPW = -50,000 + 9,000 (P/A, 8%, 10) + 2,000 (P/F, 8%, 10)
NPW = -50,000 + 9,000 (6.7101) + 2,000 (0.4632) = 11,317
AW = NPW (A/P, 8%, 10)
AW = NPW (0.1490) = 1,686
Answer = a. $1,690
Question 6
Initial Cost = 40,000
Life = 10 years
M&O Cost = 5,000 per year
Revenues = 18,000 per year
MARR = 10%
Calculate Benefit Cost Ratio
Using the Present Worth
Benefit Cost Ratio = PW of Benefits ÷ Initial Cost + PW of M&O Cost
Benefit Cost Ratio = 18,000(P/A, 10%, 10) ÷ 40,000 + 5,000 (P/A, 10%, 10)
Benefit Cost Ratio = 18,000 (6.1446) ÷ 40,000 + 5,000 (6.1446)
Benefit Cost Ratio = 110,603 ÷ 70,723
Benefit Cost Ratio = 1.56
Answer = e. 1.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.