Assume an economy where there are two producers: a wheat producer and a bread pr
ID: 1167465 • Letter: A
Question
Assume an economy where there are two producers: a wheat producer and a bread producer. In a given year, the wheat producer grows 30 million bushels of wheat of which 25 million bushels are sold to the bread producer at $ 3 per bushel, and 5 million bushels are stored by the wheat producer to use as seed for next year’s crop. The bread producer produces and sells 100 million loaves of bread to consumers for $ 3.50 per loaf. Determine GDP in this economy during this year using the product and expenditure approaches.
Explanation / Answer
The output of wheat producer is worth 30*3=$90 million
The stock sold =25*3=$75 million
Stock left with Wheat producer will be worth $15 million
Bread producer produces 100 milion oaves of bread worth 100*3.5=$350million
The GDP by product method will be =$350million+$15 million
GDP=$365million
the value of stock sold by wheat producer is already included in the value of bread, hence not included to avoid double counting.
Expenditure Method
this methods takes into account only the expenditure incurred in the economy
It will include
GDP=$350million+$15million
GDP=$365million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.