Investors expect the market rate of return in the coming year to be 12%. The T-b
ID: 1170697 • Letter: I
Question
Investors expect the market rate of return in the coming year to be 12%. The T-bill rate is 4%. Changing Fortunes Industries' stock has a beta of 0.5. The market value of its outstanding equity is $100 million. If the market return in the coming year actually turns out to be 10%. what is your best guess as to the rate of return that will be earned on Changing Fortunes' stock? Hint: Apply Arbitrage Pricing Theory (Lecture 6) to solve this problem. Your answer should be in percentage points and accurate to the hundredth. Question 9 1 pts Continue from Question 8. Suppose now that Changing Fortunes wins a surprising lawsuit during the year. Changing Fortunes' stock return during the year turns out to be 10%, what is your best guess as to the settlement amount won by Changing Fortunes?Explanation / Answer
1) E(R) = 4+0.5(12-4)
= 8%
If the market return s fall short by 2 % (10 % instead of 12%) then you will expect the rate of return on the stock to fall short by 0.5*2= 1%
Therefore, revised E(R) on the stock = 8-1=7%
2) Unexpected return earned due to lawsuit= 10-7=3%
Therefore, settlement amount as a result of lawsuit = 3% of $ 100 M= $ 3M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.