Investors expect the market rate of return in the coming year to be 12%. The T-b
ID: 2695510 • Letter: I
Question
Investors expect the market rate of return in the coming year to be 12%. The T-bill rate is 4%. Changing Fortunes Industries' stock has a beta of 0.5. The market value of its outstanding equity is $100 million. If the market return in the coming year actually turns out to be 10%, what is your best guess as to the rate of return that will be earned on Changing Fortunes' stock? Continue from Question 8. Suppose now that Changing Fortunes wins a surprising lawsuit during the year. Changing Fortunes' stock return during the year turns out to be 10%. What is your best guess as to the settlement amount won by Changing Fortunes?Explanation / Answer
Hi, Please find the answer as follows: a) Expected Return on the stock = 4 + .5*(12-4) = 8% If it is 10% b) Expected Return on the stock = 4 + .5*(10-4) = 7% c) Amount earned as an additional return = 100000000*.03 = 3000000 Net value of the settlement = 5000000 Market expected a settlement of 5000000 - 3000000 = 2000000 Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.