Consider a project with the following cash flows: $3,500 at t=1, $12,500 at t=2,
ID: 1172045 • Letter: C
Question
Consider a project with the following cash flows: $3,500 at t=1, $12,500 at t=2, $15,000 at t=3, $15,000 at t=4. The Discounted Payback Period of this project is 3.3 years. The appropriate discount rate is 11%. Find the Net Present Value of the project. (Note that the cash flow for t=0 is not provided to you.) A. $6,916.67 B. ($11,852.73) C. ($1,627.27) D. $4,952.58 E. Insufficient information. Consider a project with the following cash flows: $3,500 at t=1, $12,500 at t=2, $15,000 at t=3, $15,000 at t=4. The Discounted Payback Period of this project is 3.3 years. The appropriate discount rate is 11%. Find the Net Present Value of the project. (Note that the cash flow for t=0 is not provided to you.) A. $6,916.67 B. ($11,852.73) C. ($1,627.27) D. $4,952.58 E. Insufficient information.Explanation / Answer
A. $6,916.67
Working:
a. Calculate cost of project Year Cash flow Discount factor Present Value Cumulative Present Value 1 $ 3,500 0.9009 $ 3,153.15 $ 3,153.15 2 $ 12,500 0.8116 $ 10,145.28 $ 13,298.43 3 $ 15,000 0.7312 $ 10,967.87 $ 24,266.30 4 $ 15,000 0.6587 $ 9,880.96 $ 34,147.27 Discounted Cash flow in year 4 to get Cost of investment = $ 9,880.96 x 0.3 = $ 2,964.29 Cost of Project = Present Value of cash inflows in 3.3 years = $ 24,266.30 + $ 2,964.29 = $ 27,230.59 b. Calculation of Net Present Value Present Value of cash inflows $ 34,147.27 Cost of Project $ -27,230.59 Net Present Value $ 6,916.68Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.