Southern Alliance Company needs to raise $22 million to start a new project and
ID: 1172850 • Letter: S
Question
Southern Alliance Company needs to raise $22 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company e target capital structure of 55 percent common stock, 11 percent preferred stock, and 34 percent debt. Plotation costs for issuing new common stock are 14 percent, for new preferred stock, 7 percent, and for new detbt, 4 percent. What is the true initial cost figure Southern should use when evalueting its project? (Do not round your intermediate calculations) $24,362.600 O $24.398.359 O $23422.425 O $20166667 O$25.374.293Explanation / Answer
Solution:-
Ans:- True initial cost = $24,398,359
Calculations:-
First need to find the weighted average floatation cost.
The weighted average flotation cost can be calculated as follows :-
Weighted average flotation cost
=Fc*Wc+ Fp*Wp+ Fd*Wd
Where
Fc =Flotation cost of common stock= 14%
Wc = Weight of common stock=0.55
Fp=Flotation cost of preferred stock= 7%
Wp= Weight of preferred stock= 0.11
Fd=Flotation cost of debt = 4%
Wd = Weight of debt = 0.34
Substituting the values we get
Weighted average flotation cost
= 14%*0.55 + 7%*0.11 + 4%*0.34
=7.7%+0.77%+1.36%
= 9.83%
The true cost of the equipment including floatation costs is
=Amount raised(1 – 0.0983) = $22,000,000
Amount raised = $22,000,000/(1 ? 0.0983)
Amount raised = $22,000,000/0.9017
=$24,398,359
Please feel free to ask if you have any query in the comment section.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.