Southern Alliance Company needs to raise $21 million to start a new project and
ID: 2785771 • Letter: S
Question
Southern Alliance Company needs to raise $21 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company has a target capital structure of 50 percent common stock, 11 percent preferred stock, and 39 percent debt. Flotation costs for issuing new common stock are 14 percent, for new preferred stock, 8 percent, and for new debt, 4 percent. What is the true initial cost figure Southern should use when evaluating its project?
Explanation / Answer
weighted average flotation cost
=( w E x f E ) + ( w P x f P ) + ( w D x f D )
=50%*14%+11%*8%+39%*4%
=9.44%
Amount raised=21000000/(1-9.44%)
=23189045.94 is the total cost of the equipment including flotation costs
the above is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.