Janine is 50 and has a good job at a biotechnology company. Janine estimates tha
ID: 1175025 • Letter: J
Question
Janine is 50 and has a good job at a biotechnology company. Janine estimates that she will need $899,000 in her total retirement nest egg by the time she is 65 in order to have retirement income of $22,500 a year. (She expects that Social Security will pay her an additional $18,500 a year.) She currently has $5,000 in an IRA, an important part of her retirement nest egg. She believes her IRA will grow at an annual rate of 8 percent, and she plans to leave it untouched until she retires at age 65. How much will Janine’s IRA be worth when she needs to start withdrawing money from it when she retires? Use Exhibit 1-A.
Exhibit 1-A:
http://ezto-cf-media.mheducation.com/Media/Connect_Production/bne/finance/kapoor_12e/exhibit%201A.png
Explanation / Answer
Years until Janine retires = (65-50) = 15 years
Interest rate for growth = 8%
Present Value in IRA = 5000
If Janine leaves $5000 alone for 15 years at 8% annually, then she will have
5000*(1.08^15) = $ 15860.85
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.