Suppose that a firm always announces a yearly dividend at the end of the first q
ID: 1175875 • Letter: S
Question
Suppose that a firm always announces a yearly dividend at the end of the first quarter of the year, but then pays the dividend out as four equal quarterly payments. If the next such "annual" dividend has been announced as $6.00, it is exactly one quarter until the first quarterly dividend from that $6.00, the effective annual required rate of return on the company's stock is 12 percent, and all future "annual" dividends are expected to grow at 3 percent per year indefinitely, how much will this stock be worth? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Expected dividend = D1= $6
Required rate= R= 12%
Growth rate = g= 3%
Value of stock = D1/(r-g)
= $6/(12%-3%)
= $66.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.