Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Eddie’s Precision Machine Shop is insured for $650,000. The present yearly insur

ID: 1175892 • Letter: E

Question

Eddie’s Precision Machine Shop is insured for $650,000. The present yearly insurance premium is $0.75 per $100 of coverage. A sprinkler system with an estimated life of 20 years and no salvage value can be installed for $35,000. Annual maintenance costs for the sprinkler system are $400. If the sprinkler system is installed, the system must be included in the shop’s value for insurance purposes, but the insurance premium will reduce to $0.40 per $100 of coverage. Eddie uses a MARR of 15%/year.

What is the future worth of this investment?

Explanation / Answer

Answer:

Annual premium without the sprinkler = 650000 * 0.75/100 = $4875

Annual premium with sprinkler =650000*0.4/100 = $2600

Thus, Annual savings from sprinkler = $4875 - $2600 = $2,275

Net benefits = Savings - annual costs = 2275 - 400 = $1875

Thus, Cashflows are -35000 at year 0 and $1875 from years 1 to 20.

The total worth of this investment = -35000 + Present value of $1875 per year for 20 years at 15% p.a

= -35000 + PV(15%,20,-1875) = -35000 + 11736.250 =-23263.75

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote