Estimate the unit selling price of an item for which the following data per unit
ID: 1179216 • Letter: E
Question
Estimate the unit selling price of an item for which the following data per unit is available.
Labor
= 16.8 hours at $15.87/hour
Factory overhead
= 150% of labor
Material costs
= $50.10
Packing cost
= 10% of labor
Subcontract cost
= $10.20
Sales commission
= 10% of selling price
Profit
= 20% of selling price
Labor
= 16.8 hours at $15.87/hour
Factory overhead
= 150% of labor
Material costs
= $50.10
Packing cost
= 10% of labor
Subcontract cost
= $10.20
Sales commission
= 10% of selling price
Profit
= 20% of selling price
Explanation / Answer
unit selling price = 16.8*15.87 + 150%*16.8*15.87 + 50.10+10%*16.8*15.87 + 10.20 =$753.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.