The average cost per night of a hotel room in New York City is $266 ( SmartMoney
ID: 1180932 • Letter: T
Question
The average cost per night of a hotel room in New York City is $266 (SmartMoney, March 2009). Assume this estimate is based on a sample of 45 hotels and that the sample standard deviation is $70
a. With 95% confidence, what is the margin of error? Round your answer to the nearest dollar.
b. What is the 95% confidence interval estimate of the population mean? Round your answers to the nearest dollar.
c. Two years ago the average cost of a hotel room in New York City was $229. Discuss the change in cost over the two-year period.
Explanation / Answer
mean = 266
n = 45
std dev = 70
z = 1.96
margin of error = 1.96 * 70/sqrt(45) = $20
95% C.I.
[266 - 1.96*70/sqrt(45) , 266 + 1.96*70/sqrt(45)]
(246,286)
(266-229)/70 = 0.52
The increase in two years has been by 0.52 std dev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.