The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States
ID: 1180935 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on a sample of 39 persons who had been involved in car crashes and that the population standard deviation is ? = $700.
What is the margin of error for a 95% confidence interval? Round your answer to two decimal places.
What would you recommend if the study required a margin of error of $150 or less?
Explanation / Answer
z(0.975) = 1.96
margin of error = 1.96*700/sqrt(39) = 219.69
for margin of error to e $150 or less let size =n
150=1.96*700/sqrt(n)
n = 84
sample size should be increased to 84 or more
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.