The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States
ID: 2930700 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on a sample of 40 persons who had been involved in car crashes and that the population standard deviation is = $500. What is the margin of error for a 95% confidence interval? Round your answer to two decimal places. What would you recommend if the study required a margin of error of $150 or less?
Explanation / Answer
Solution:-
n = 40, = $500
Z(1 - 0.05/2) = Z(0.975) = ± 1.96
me = ± 1.96*500/sqrt(40) = 154.9516
=> A large sample size would be needed tp reduce the margin of error to $150 or less.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.