The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States
ID: 3150201 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was basec on a sample of 50 persons who had been involved in car crashes and that the population standard deviation is sigma = $600. What is the margin of error for a 95% confidence interval? What would you recommend if the study required a margin of error of $150 or less?Explanation / Answer
WE NEED TO FIND THE 95% MARGIN OF ERROR
= 0.05, so z/2 =Z0.025 = 1.96 from the table of Normal distribution.
THE FORMULA TO BE USED = 1.96*STANDARD DEVATION/SQRT(N)
N = 50
STANDARD DEVIATION = 600
HENCE MARGIN OF ERROR = 1.96*600/SQRT(50)
= 166.31
B) IF WE NEED TO HAVE MARGIN OF ERROR = 150 OR LESS
WE NEED TO FINS THE N
THEREFORE
150 = 1.96*600/SQRT(N)
THEREFORE
SQRT(N) = 1.96*600/150
SQUARING BOTH SIDES
N = (1.96*600/150)^2
N = 61.46 = 61
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.