The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States
ID: 3153148 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on a sample of 50 persons who had been involved in car crashes and that the population standard deviation is = $600. What is the margin of error for a 95% confidence interval (to 2 decimals)? 166.31 What is the margin of error for a 85% confidence interval (to 2 decimals)? What is the margin of error for a 75% confidence interval (to 2 decimals)?
Explanation / Answer
What is the margin of error for a 95% confidence interval (to 2 decimals)?alpha / 2 = 0.025
margin of error : 1.96 * 600 / srqt (50) = 166.31
margin of error for 85% alpha / 2= 0.075 Z= 1.44
margin of error : 1.44 * 600 / srqt (50) = 122.188
75% alpha / 2 = 0.125 Z=1.15
margin of error : 1.15 * 600 / srqt 50 = 97.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.