A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response functi
ID: 1188904 • Letter: A
Question
A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response function with an elasticity of 3.0. It costs the retailer $45 a piece to purchase the game wholesale. At what price should the retailer sell the game to maximize total contribution? After a market study, the retailer realizes that the total market for the game consists of 50,000 people, and he loses 500 people for every $1 increase in the price of the game. At what price should the retailer price the game to maximize revenue? What is the elasticity at the revenue maximizing price?Explanation / Answer
Optimal Mark-up over cost = (1 / Absolute Value of Price elasticity of demand) x 100
Here, Absolute Value of Price elasticity of demand = 3
So, Optimal Mark-up = 1 / 3 x 100 = 33.33%
(a) Optimal price = Cost + Mark-up
= $45 x 1.3333
= $60
(b) The given information provides the inverse demand curve as follows:
Q = 50,000 - 500P Where P: Number of people & P = Price
Or,
P = (50,000 - Q) / 500
Revenue = P x Q = (50,000Q - Q2) / 500
Revenue is maximized when dTR / dQ = 0
(50,000 - 2Q) / 500 = 0
50,000 - 2Q = 0
2Q = 50,000
Q = 25,000
P = (50,000 - Q) / 500 = (50,000 - 25,000) / 500
= 25,000 / 500 = 50
Elasticity = (dQ / dP) x (P / Q)
= - 500 x (50 / 25,000)
= - 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.