A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response functi
ID: 1188933 • Letter: A
Question
A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response function with an elasticity of 3.0. It costs the retailer $45 a piece to purchase the game wholesale. At what price should the retailer sell the game to maximize total contribution? After a market study, the retailer realizes that the total market for the game consists of 50,000 people, and he loses 500 people for every $1 increase in the price of the game. At what price should the retailer price the game to maximize revenue? What is the elasticity at the revenue maximizing price?Explanation / Answer
(a) If E: Elasticity of demand, then
Optimal price = [E / (1 + E)] x MC
= [- 3 / (1 - 3)] x $45 [Assuming the game follows law of demand, so its elasticity is -3]
= 3/2 x $45
= $67.5
(b)
Demand function is:
Q = 50,000 - 500P
Or, P = (50,000 - Q) / 500
Total revenue, TR = P x Q = (50,000Q - Q2) / 500
Marginal revenue, MR = dTR / dQ = (50,000 - 2Q) / 500
To maximize revenue, MR = 0
50,000 - 2Q = 0
2Q = 50,000
Q = 25,000
P = (50,000 - Q) / 500
= (50,000 - 25,000) / 500 = $50
Elasticity = (dQ / dP) x (P / Q)
= - 500 x (50 / 25,000)
= - 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.