A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response functi
ID: 2771180 • Letter: A
Question
A retailer of an electronic game faces constant-elasticity price-response function with an elasticity of 3.0. It costs the retailer $45 a piece to purchase the game wholesale. At what price should the retailer sell the game to maximize total contribution? After a market study, the retailer realizes that the total market for the game consists of 50,000 people, and he loses 500 people for every $1 increase in the price of the game. At what price should the retailer price the game to maximize revenue? What is the elasticity at the revenue maximizing price?Explanation / Answer
a) Price = MC(n/(n+1))
Price = 45(-3/-3+1) = $67.50
b) At price $72 the revenue is maximum =
If price is increased to $72, retailer would loose 13500 people.
Total Revenue = 72*(50000-13500) = $2,628,000
Price = MC(n/(n+1))
72=45(n/(n+1))
72/45=(n/(n+1))
n = 2.66 = New Elasticity is 2.66
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.