An individual wishes to deposit an amount of money now to have an accumulation o
ID: 1189449 • Letter: A
Question
An individual wishes to deposit an amount of money now to have an accumulation of $5000 at the end of 5 years. if the interest rate is at 10% per year, compounded semiannually, determine how much should be deposited An individual wishes to deposit an amount of money now to have an accumulation of $5000 at the end of 5 years. if the interest rate is at 10% per year, compounded semiannually, determine how much should be deposited An individual wishes to deposit an amount of money now to have an accumulation of $5000 at the end of 5 years. if the interest rate is at 10% per year, compounded semiannually, determine how much should be depositedExplanation / Answer
FV = 5000
N = 5x2 =10
R= 10%/2 =5%
We have the following formula for PV
PV = FV/(1+r^n
= 5000/ (1+0.05)^10
= 5000/ 1.6289
= 3,069,57
Therefore, they need to deposit 3069.57
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.