Doublespeak Press has offered Mr. Hawthorne, a writer, a contract under which he
ID: 1192169 • Letter: D
Question
Doublespeak Press has offered Mr. Hawthorne, a writer, a contract under which he would receive 50% of net profits from the sale of his book for which Doublespeak would have exclusive publishing rights. Publishing cost is 20Q. Currently demand is unknown, but thought to have equal likelihood of being
P = 100 – Q
or P = 100 – (1/3)Q.
Additional market research will reveal the true demand curve prior to the time of publication, but it is unknown to both Doublespeak and Hawthorne at the time of the contract.
Hawthorne has current income of $100 and his von Neumann-Morgenstern utility index is:
U = I1/2.
(a). How much can Hawthorne expect to receive under the Doublespeak offer?
(b). A competing publisher, Alpha Books, believes that by offering Hawthorne a fixed fee it can give up less of its expected profit than Doublespeak and yet offer Hawthorne a contract more favorable than that offered by Doublespeak. Is it possible? Explain. What is the minimum fee that Hawthorne would require to accept Alpha’s offer over that of Doublespeak?
(c). If Mr. Hawthorne’s von Neumann-Morgenstern utility index were
U = 12I,
would your answer to (b) change? Explain.
Explanation / Answer
(a)
P = 100 - Q or P = 100 - (1/3)Q
Expected demand = 0.50 x (100 - Q) + 0.5 x [100 - (1/3)Q] = 100 - (2/3)Q
Expected revenue, TR = P x Q = 100Q - (2/3)Q2
Marginal revenue, MR = 100 - (4/3)Q
Total cost, TC = 20Q
Marginal cost, MC = dTC / dQ = 20
Equating MR = MC:
100 - (4/3)Q = 20
(4/3)Q = 80
Q = 80 x 3/4 = 60
So, P = 100 - (2/3)Q = 100 - (2/3) x 60 = 60
So, TR = P x Q = 60 x 60 = 3,600
TC = 20Q = 20 x 60 = 1,200
Expected profit = TR - TC = 2,400
So, Expected income for Hawthrone = 50% x 2,400 = 1,200
(b)
This proposition is not feasible because, in order to make it possible, the demand has to be known with certainty to assess a fixed fee to be paid. But in this case, only the expected value of revenue and profit can be evaluated, therefore a fixed fee cannot be evaluated.
Hawthrone's current income = $100
Expected income = $1,200 [part (a)]
Total (expected) income = $1,300
This is the minimum fee that would be acceptable by Hawthrone.
[Utility = I1/2 = 13001/2 = 36]
(c) U = 12(I)
Since the utility function depends on expected value of profits, a change in N-M Utility index will not affect the decision.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.