Managerial Economics 6th Edition Ch 5. Problem #2 Since all the Hawkins Company\
ID: 1192852 • Letter: M
Question
Managerial Economics 6th Edition Ch 5. Problem #2
Since all the Hawkins Company's Cost (other thanadvertisin) are essentially fixed cost, it wants to maximize its total revene (net of advertising expenses). According to a regression analysis (based on 124 obsercations carried out by a consultant hired by the Hawkins Company,
Q= -23 -4.1P + 4.2I + 3.1A
where Q is the quantity demanded of the firm's prodcut (in dozens), P is the price of the firm's product (in dollars per dozen), I is per capita income (in dollars), and A is advertising expenditure (in dollars).
a. If the price of the product is $10 per dozen, should the firm increase its advertising?
b. If the advertising budget is fixed at $10,000 and per capita incomeequals $8,000 what is thefirm's marginal revenue curve?
c. If the advertising budget is fixed at $10,000 and per capita income equals $8,000 what price should the Hawkings Company charge?
Explanation / Answer
Given Q= -23-4.1P+4.2I+3.1A
TR= P*Q = -23P - 4.1 P^2 + 4.2 IP+3.1AP
Total revenue less advertising expenditure = TR-A = -23P-4.1P^2+4.2IP+(3.1P-1)A
=-640+42I+30A . Now if P=10
d(TR-A)/dA = 30 which is greater than zero. Hence Advertising expense increases with increase in net revenues.
b. P= (-23-Q+33600+31000)/4.1 = 15750-0.244Q
TR= 15750Q-0.244Q
MR= 15750-0.488Q
c. equating MR=0, we get P= 7875
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.