A firm’s total cost function is TC = 2 q^ 2 + 5 q + 10 . The firm is a price tak
ID: 1193204 • Letter: A
Question
A firm’s total cost function is TC = 2q^2 + 5q + 10 . The firm is a price taker and
the market price for its product is $25. The firm also receives a subsidy from the government because it is operating in a high tech industry and the government encourages such high tech firms. The government has two subsidy options. In option 1, the firm can receive a fixed $25 subsidy. In option 2, the firm receives $4 for each unit of its products.
a. In option 1, how many will it produce to maximize total profit (including the subsidy)? How much is total cost? Profit before subsidy? How much subsidy does it receive? How much is its total profit including subsidy?
b. In option 2, how many will it produce to maximize profit (including the subsidy)? How much is total cost? Profit before subsidy? How much subsidy does it receive? How much is its total profit including subsidy?
c. Which option would the firm choose?
Explanation / Answer
Suppose q is the quantity of goods produced and sold
Before subsidy
TC = 2q^2 + 5q+ 10
TR= 25q
Equating TC=TR
q =9 where TC = 2 (9^2)+ 5(9) +10 = 217
TR = 25* 9 = 225
Profit = 225-217 =9 (before subsidy)
After susidy : Cost will be reduced by 25
TC = 2q^2 + 5q+ 10 - 25 (subsidy)
TR= 25q
Equating TC=TR
q=10
TC = 2 (10^2) + 5(10) +10 -25 = 235
TR= 25 *10 = 250
Profit = 250-235 = 15
If the firm produces the same quantity as it was producing before subsidy i.e. 9 units then Profit = profit before subsidy + 25 = 8 + 25 = 33
b) If the firm gets 4$ subsidy for every unit then TC = 2(q^2) + 5q+ 10 - 4q = 2(q^2) + q + 10
Before subsidy
TC = 2q^2 + 5q+ 10
TR= 25q
Equating TC=TR
q =9 where TC = 2 (9^2)+ 5(9) +10 = 217
TR = 25* 9 = 225
Profit = 225-217 =9 (before subsidy)
After susidy
TC = 2(q^2) + q + 10
TR = 25q
Equating TR=TC
q = 11
TC = 2(11^2)+11+10=263
TR= 25(11) = 275
Profit = 275- 263 = 12
If firm produces more than 11 units under option 2, then the total cost will be more than total revenue and the firm will incur loss; so the frim should produce 11 units.
c) firm should choose option 2 as comparing both the options firm will experience more profit by accepting option 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.