Suppose a monopolist faces the following demand curve: p=250-2q Marginal cost of
ID: 1193501 • Letter: S
Question
Suppose a monopolist faces the following demand curve:
p=250-2q
Marginal cost of production is constant and is $10, and there are no fixed costs.
What is the profit maximizing level of output?
What profit maximizing price wll be charged?
How much profit will be made if profit is maximized?
what would be the value of consumer surplus in the monopoly market?
What would be the value of consumer suprlus in a perfeclty competitive market?
What is the value of the deadweight loss when the market is a monopoly?
Explanation / Answer
profit maximizing level of output (q) = 60
profit maximizing price = 130
mAX profit = 7200
consumer surplus = 3600
consumer suprlus in a perfeclty competitive markeT = 14400
Deadweight loss = 3600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.