Suppose a monopolist has a constant marginal cost of $20 per unit, and a fixed c
ID: 1194155 • Letter: S
Question
Suppose a monopolist has a constant marginal cost of $20 per unit, and a fixed cost of $100. The demand curve for the product of the monopolist is given by P=100-Q, and its corresponding marginal revenue is given by MR=100-2Q, where Q is the amount of sales.
What are the profit maximizing price, quantity
What is the maximum profit?
Suppose that the above monopoly market was once a perfectly competitive one before it suddenly become a monopoly. So the current monopolist demand, P=100-Q, was the industry demand under perfect competition, and the (constant) marginal cost of each firm was $20 under perfect competition.
What was the industry equilibrium price and output under perfect competition?
Calculate the deadweight-loss from monopoly and use graphs to demonstrate it.
Explanation / Answer
MR=MC the profit maximizing condition
100-2Q =20
2Q = 80
Q = 40
P = 100-Q
=100-40
=60
MR at Q =40, 100 – 2*40 = 20
TC = MCdQ
=20Q + FC
= 20Q + 100
Profit =TR-TC
=100Q – Q2 - (20Q + 100)
=100*40-40*40-(20*40+100)
=4000 – 1600 – 900
= 1500
Under Perfect Competition
The profit maximizing condition
P = MC
100 – Q = 20
Q = 80
P = 100 – 80
= 20
Deadweight Loss = 0.5*(60-20)*(80-40)
=0.5*40*40
=800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.