Sheila and Jim live in an island where they are the only two workers. Sheila can
ID: 1195552 • Letter: S
Question
Sheila and Jim live in an island where they are the only two workers. Sheila can either catch 10 fish or gather 40 pounds of berries each day, and Jim can either catch 8 fish or gather 24 pounds of berries each day. Both of them work 200 days per year. At current world prices, 1 fish trades for 3.5 pounds of berries (for example, suppose each fish costs $3.50 and each pound of berries costs $1.00). If Sheila and Jim trade on the world market, then on the island they should produce _____ fish and _____ pounds of berries per year.
a) 2000; 4,800
b) 0; 12,800
c) 1,600; 8,000
d) 3,600; 0
Explanation / Answer
Sheila can produce 10 Fish or 40 pounds berries
Jim can produce 8 Fish or 24 pounds berries
Thus, for Sheila, 1 Fish = 4 pounds berries
For Jim, 1 Fish = 3 pounds berries
Hence, opportunity cost of producing fish is higher for Sheila, and thus she should produce berries and Jim should produce fish.
So, in a year (200 days), Sheila will produce 200×40 = 8000 berries
Jim should produce 8×200 = 1600 fish
Rest question is incomplete
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.