A manufacturer of aluminum doors currently is able to sell 200 doors per week at
ID: 1195754 • Letter: A
Question
A manufacturer of aluminum doors currently is able to sell 200 doors per week at a price of $80 each. If the price were lowered to $60 each, an additional 20 doors per week could be sold. Estimate the current elasticity of demand for the doors, and also estimate the current value of the manufacturer's inarginal-revenue function. A real estate firm owns 100 garden-type apartments. At $1,100 per month each apartment can be rented. However, for each $50 per month increase, there will be two vacancies with not possibility of filling them. What rent per apartment will maximize monthly revenue?Explanation / Answer
3)
Elasticity of demand = % change in quantity demanded / % change in price
% change in quantity demaned = 20/200 *100
=10 %
% Change in price = 20/80 *100
= 25 %
Elasticity of demand = 10%/25%
= 0.4
4) TR when price is 1100 =1,100*100
=$110,000
TR when price increased to 1,150 = 1,150 *98
=112, 700
$ 50 increase in the rent would maximize monthly revenue
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.