a. A rich aunt is going to leave you $145,200 in exactly two years, but now you
ID: 1195975 • Letter: A
Question
a. A rich aunt is going to leave you $145,200 in exactly two years, but now you are broke (or more exactly, you need the money for tuition). If the interest rate is 10%, how much can you borrow now, based on your ability to repay in two years?
b. The list price of a car you want to buy is $16,000. Sales representative A offers it to you for $15,200. Salesperson B won't reduce the price, but will let you pay in a year. From whom should you buy the car
i. if the interest rate is 10%?
ii. if the interest rate is 4%? Explain why, and show any calculations.
Explanation / Answer
Amount due in two years = P * (1+0.10)2 = 145,200
As the maximum amount we can pay after two years is 145,200
Now P = 145200 / 1.12 = 120,000
b.)
PV of future payment = 16,000 / ( 1 + 0.10) = 14545.4
This can be explained that if we deposit 14545.4 in bank today and receive an interest of 10%, we will have 16,000 next year which we can use to pay to B. Hence we will better off with B as we have to pay lesser today
If Interest Payment is 4%
PV = 16,000 / (1 + 0.04) = 15,384.6
Now we are better off with A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.