Suppose you are selling t-shirts at your own t-shirt stand. The supply and deman
ID: 1199067 • Letter: S
Question
Suppose you are selling t-shirts at your own t-shirt stand. The supply and demand curves for t-shirts are given below.
P = 5 + 0.15Q P = 30 - 0.1Q
a.) What are the equilibrium price and quantity for t-shirts?
b.) If the process of making your t-shirts results in chemical waste that you dump in a nearby stream, creating $5 worth of damage to the environment per shirt, what is the socially optimal number of t-shirts for you to sell, and what is the socially optimal price?
c.) What tax policy could the government use to assure that you sell the socially optimal number of t-shirts?
Explanation / Answer
a) Market is in equilibrium where demand is equal to supply
5+0.15Q = 30-0.1Q
25 = 0.25Q
Q = 100 units
P = 5+0.15Q = 20
b) New supply curve will be 25-0.1Q
5+0.15Q = 25-0.1Q
20 = 0.25Q
Q = 80 units
P = 5 +0.1(80) = $13
c) Government should levy a tax on sale of t shirts.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.