The demand curve for the new computer game, Rock and Roll trivia, is given as fo
ID: 1200335 • Letter: T
Question
The demand curve for the new computer game, Rock and Roll trivia, is given as follows: Q = 200-5P-.1Pc-.5Pd+.2A-I
Where P is the price of the game, Pc is the price of a computer, Pd is the price of a diskette, A is the level of advertising, and Q is the level of income.
Using that information, suppose P=10, Pc=100, Pd=2, A=5, and I=50.
So then, Q=200-5(10)-.1(100)-.5(2)+.2(5)-(50).
Q=90 (level of income)
How do I get to the income elasticity of demand (-1/90) from here? Please write out calculations & use text to help explain. Thanks Cheggers.
Explanation / Answer
Q = 200 - 5P - 0.1Pc - 0.5Pd + 0.2A - I
Given all values, when I = 50, Q = 90.
Income elasticity of demand = (dQ / dI) x (I / Q)
= - 1 x (50 / 90)
= - 0.56
Note that you got the concept of income elasticity wrong. The value (- 1/90) is the Coefficient of income - it represents sensitivity of quantity demanded to a change in income. This means, if income falls (rises) by $1, quantity demanded will rise (fall) by $(1/90) when all other variables are unchanged. But to compute income elasticity, you need to take the differential (dQ / dI), which equals to Coefficient of I (= - 1).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.