Suppose the demand function for a profit maximizing monopolists good is P = 160
ID: 1202321 • Letter: S
Question
Suppose the demand function for a profit maximizing monopolists good is P = 160 - 0.5Q, its total cost function is TC = 20 + 10Q + 0.3Q2, and its marginal cost function is MC = 10 + 0.6Q. If the firm uses a uniform pricing strategy, then rounded to the nearest unit of output and to the nearest dollar the firm will:
A. produce 94 units of output, charge a price of $113, and earn a total profit of $7011
B. produce 94 units of output, charge a price of $113, and earn a total profit of $5894
C. produce 110 units of output, charge a price of $98, and earn a total profit of $8237
D. produce 110 units of output, charge a price of $98, and earn a total profit of $6030
Explanation / Answer
P = 160 - 0.5Q,
TR = P*Q = (160 - 0.5Q)*Q
MR = dTR/dQ = 160 - 2*0.5Q
TC = 20 + 10Q + 0.3Q2
MC = 10 + 0.6Q
For profit to be maximized
MR = MC
160 - Q = 10 + 0.6Q
150 = 1.6Q
Q = 150/1.6 = 94
So P = 160 - 0.5*94 = 113
Total Profit = TR - TC = P*Q - TC
= 94*113 - 20 - 10*94 - 0.3*(94)^2
= 10,622 - 20 - 940 - 2,650
= 7011
So its A. produce 94 units of output, charge a price of $113, and earn a total profit of $7011
If you don't understand anything then comment ,I'ill revert back on the same .:)
And if you like the answer then please do review the same .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.