Risk Analysis - Show all calculations A new snow making machine utilizes technol
ID: 1210951 • Letter: R
Question
Risk Analysis - Show all calculations A new snow making machine utilizes technology that permits snow to be produced in ambient temperature of 70 degrees Fahrenheit or below. The estimated cash flows for the ski resort contemplating this investment are uncertain as shown below (note: pr. = probability). Capital investment $120,000 (certain, pr. = 1.0) Annual revenues $140,000 with pr. 0.6, or $135,000 with pr. 0.4 Annual expenses $60,000 with pr. 0.6, or $50,000 with pr. 0.4 Salvage value $40,000 with pr. 0.5, or $35,000 with pr. 0.5 The machine is expected to have a useful life of 12 years, and the MARR of the ski resort is 8% per year. What is the expected present worth of this investment?Explanation / Answer
Expected revenue ($) = 140,000 x 0.6 + 135,000 x 0.4 = 84,000 + 54,000 = 138,000
Expected cost ($) = 60,000 x 0.6 + 50,000 x 0.4 = 36,000 + 20,000 = 56,000
Expected net benefit = Expected revenue - Expected cost = $(138,000 - 56,000) = $82,000
Expected salvage ($) = 0.5 x (40,000 + 35,000) = 0.5 x 75,000 = 37,500
Expected PW ($) = - 120,000 + 82,000 x PVIFA(8%, 12) + 37,500 x PVIF(8%, 12)
= - 120,000 + 82,000 x 7.5361 + 37,500 x 0.3971 = - 120,000 + 617,960 + 14,892 = 512,852
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.