The following data are given for a caterer in Washington, DC: Last Year This yea
ID: 1213155 • Letter: T
Question
The following data are given for a caterer in Washington, DC:
Last Year This year
Volume of materials used 12,000 units 14,000 units
Average raw materials cost $9.00/unit $11/unit
Labor hours used: 21,000 hours 19,500 hours
Cost of labor: $14 per hour $14.50 per hour
Energy $20,000 $22,000
Other overhead costs $5,000 $8,000
Quantity sold 90,000 units 95,000 units
Selling price $12/unit $12.50/unit
(a) Determine the partial productivity for labor for each year.
(b) Determine multi-factor productivity for labor & materials for each year.
(c) Determine the total factor productivity for each year.
(d) The manager believes that increased labor cost is having adverse effect on the
firm’s overall productivity. Do you agree? (Please support your answer with appropriate computations).
Explanation / Answer
productivity of labor=quantity sold/ labor hours. last year= 90000/21000= 4.5. this year- 4.87
material productivity= quantity sold/ material used. last year-90000/12000=7.5, this year-6.78
total factor productivity=sum of two factor productivity. last year= 4.5+7.5=12, this year=11.65
increase in labor cost increases total cost so it has adverse effect
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.