Hi, I need help with this question, please!! The gaming commission is introducin
ID: 1216215 • Letter: H
Question
Hi, I need help with this question, please!!
The gaming commission is introducing a new lottery game called Infinite Progresso. The winner of the Infinite Progresso jackpot will receive $1,000 at the end of January, $2,000 at the end of February, $3,000 at the end of March, and so on up to $12,000 at the end of December. At the beginning of the next year, the sequence repeats starting at $1,000 in January and ending at $12,000 in December. This annual sequence of payments repeats indefinitely. If the gaming commission expects to sell a minimum of 1 million tickets, what is the minimum price they can charge for the tickets to break even, assuming the commission earns 6 percent/year/month on its investments and there is exactly one winning ticket.
Principle of Engineering Economic 6th Edition
Explanation / Answer
Annual interest = 6% / year
Thus, 6% = (1+ Monthly interest rate)^12 – 1
Monthly interest rate (R) = 1.06^(1/12) - 1 = .487%
Present value of one year payment = present value of $1000 payment + present value of arithmetic gradient $1000
Here, arithmetic gradient increases every month by $1000.
Present value of one year payment = 1000*(1-1/(1+R)^12)/R + 1000*((1+R)^12 - R*12 - 1)/(R^2*(1+R)^12)
Present value of one year payment = 1000*(1-1/1.00487^12)/.00487 + 1000*((1+.00487)^12 - .00487*12 - 1)/(.00487^2*(1+.00487)^12)
Present value of one year payment = $74912.834
Since, each year, $74912.834 is paid for perpetuity,
Thus, present value of perpetuity prize = 74912.834 / annual interest rate
Present value of perpetuity prize = 74912.834 / .06 = $1248547.23
No. of tickets = 1 million
Minimum price of the ticket= $1248547.23 / 1 million = $1248547.23/1000000
Minimum price of the ticket = $1.248 per ticket.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.