Thank you A large company in the communication and publishing industry has quant
ID: 1217109 • Letter: T
Question
Thank you A large company in the communication and publishing industry has quantified the relationship between the price or one or ns products and the demand for this product as Price = 160-0.01 times Demand for an annual printing of this particular product. The fixed costs per year (i.e., per printing) - $52,000 and the variable cost per unit $45. What is the maximum profit that can be achieved if the maximum expected demand is 6.000 units per year? What is the unit price at this point of optimal demand?Explanation / Answer
P=160-0.01Q
Total revenue=PQ=160Q-0.01Q2
Fixed cost=52000
Variable cost=45Q
Total cost=45Q+52000
Profit(P)=Total revenue-total cost
=160Q-0.01Q2-45Q-52000
dP/dQ=160-0.02Q - 45 =0
Q=5750<6000
P=160-0.01(5750)=102.5 $
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.