You are an assistant to a senator who chairs an ad hoc committee on reforming ta
ID: 1218033 • Letter: Y
Question
You are an assistant to a senator who chairs an ad hoc committee on reforming taxes on telecommunication services. Based on your research, AT&T has spent over $15 million on related paperwork and compliance costs. Moreover, depending on the locale, telecom taxes can amount to as much as 25 percent of a consumer’s phone bill. These high tax rates on telecom services have become quite controversial, due to the fact that the deregulation of the telecom industry has led to a highly competitive market. Your best estimates indicate that, based on current tax rates, the monthly market demand for telecommunication services is given by Qd = 250 - 5P and the market supply (including taxes) is QS = 3P - 130 (both in millions), where P is the monthly price of the telecommunication services.
The senator is considering tax reform that would dramatically cut tax rates, leading to a supply function under the new tax policy of QS = 3.4P - 130. How much money per unit would a typical consumer save each month as a result of the proposed legislation?
Explanation / Answer
Before legislation:
Qd=Qs
250-5P=3P-130
380=8P
P=47.5 $
After legislation:
250-5P=3.4P - 130
380=8.4P
P=45.24 $
Typical consumer save=47.5- 45.24 = 2.26 $ per unit
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.