You are considering buying a new house, and have found that a $200,000, 30-year
ID: 1220144 • Letter: Y
Question
You are considering buying a new house, and have found that a $200,000, 30-year fixed-rate mortgage is available with an interest rate of 4 percent. This mortgage requires 360 monthly payments of approximately $947 each. If the interest rate rises to 5 percent, what will happen to your monthly payment?
Instruction: Round to the nearest dollar
The monthly payment will be $.
Instruction: Round to the nearest tenth of a percent.
The change in the monthly payment will be percent while the change in the interest rate will be percent.
Explanation / Answer
Monthly payments of a loan can be calculated by the following formula -
M = P * ( J / (1 - (1 + J)-N))
Where
M = payment amount
P = principal, meaning the amount of money borrowed
J = effective interest rate
N = total number of payments
Here J = .05 / 12 = .00417
N = 360
P = $200,000
(1 + J) = 1.00417
(1 + J)- 360 = 0.22356
1 - (1 + J)- 360 = 0.77644
J / (1 - (1 + J)- 360) = 0.00537
P * [J / (1 - (1 + J)- 360) ] = $1074
If interest rate rises to 5% then monthly payment will be $1074.
The change in the monthly payment will be [{($1074 - $947) / $947} * 100] = 13.4 percent while the change in the interest rate will be [{(5 - 4) / 4} * 100] = 25 percent.
If we dont approximate then
Here J = .05 / 12 = .0041666667
N = 360
P = $200,000
(1 + J) = 1.0041666667
(1 + J)- 360 = 0.2238265956
1 - (1 + J)- 360 = 0.7761734044
J / (1 - (1 + J)- 360) = 0.0053682163
P * [J / (1 - (1 + J)- 360) ] = $1073.64326
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.