You are an efficiency expert hired by a firm that uses machines (K) and workers
ID: 1221498 • Letter: Y
Question
You are an efficiency expert hired by a firm that uses machines (K) and workers (L) as inputs. The firm has estimated that the marginal product of labor is MPL = A – 6 L, while the marginal product of capital is MPK = B – 3 K, and the volume of output produced is Q = 1500. The firm is currently using 16 units of L and 7 units of K, and has flexibility to substitute capital for labor and vice versa. The input prices are w = $30, r = $20:
a) If A = 246 and B = 91 the firm is minimizing the cost of producing the given quantity of output.
b) If A = 200 and B = 150, then the firm should use less L and more K to minimize the cost of producing the given quantity of output
c) the firm should use less K and more L to minimize the cost of producing the given quantity of output for any values of A and B
d) None of the above
Explanation / Answer
d) None of the above
Firm will minimize cost , when
MPL/MPK = W/r
(A- 6L)/(B - 3K) = 30/20
(A- 6*16)/(B - 3*7) = 3/2
(A - 96)/(B - 21) = 3/2
Putting A = 246 , and B = 91
(246 - 96)/(91 - 21) = 3/2
150/70 not = 3/2
Now, putting A = 200, and B = 150
(200 - 96)/(150 - 21) = 3/2
104/129 Not = 3/2
If you don't understand anything then comment, I'ill revert back on the same. :)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.