You are an efficiency expert hired by a manufacturing firm that uses K and L as
ID: 1249511 • Letter: Y
Question
You are an efficiency expert hired by a manufacturing firm that uses K and L as inputs. The firm produces and sells a given quantity of output. If w=$400, r=$100, MPL=4, and MPK=40:A. the firm is minimizing the cost of producing the given quantity of output.
B. the firm should use less L and more K to minimize the cost of producing the given quantity of output.
C. the firm should use less K and more L to minimize the cost of producing the given quantity of output.
D. maximizing but not cost minimizing.
Explanation / Answer
B. the firm should use less L and more K to minimize the cost of producing the given quantity of output.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.