Use the graph for a perfectly competitive firm to answer questions 1 through 10.
ID: 1222169 • Letter: U
Question
Use the graph for a perfectly competitive firm to answer questions 1 through 10. If price = $10, the profit-maximizing/loss-minimizing level of output (Q) is (1) .total revenue is equal to (2) $,total cost is equal to (3) $. and the firm has a loss equal to (4) $. If this firm does not produce in the short run, it will have a loss equal to (5) $. If price = $6.50 and the firm produces 60 units of output, total revenue will be equal to (6) $. total cost will be equal to (7) $. and the firm will experience a loss equal to (8) $. If this firm does not produce in the short run, it will experience a loss equal to (9) $ because it must pay its (10) costs. fixed/variable.Explanation / Answer
1. q = 100
2.TR = price * quantity = 10 * 100 =1000
3.total cost =13 * 100 =1300
4.loss =1300 -1000 =300
5. fixed cost per unit * quantity =5 * 100 =500
6.TR = price * quantity = 6.50 * 60 = 390
7.total cost = ATC * Q = 16 * 60 = 960
8.loss = TR -TC = 390 -960 = -570
9.Loss = 5 * 6 0= 300
10 fixed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.