You have been hired to manage a small manufacturing facility whose cost and prod
ID: 1230749 • Letter: Y
Question
You have been hired to manage a small manufacturing facility whose cost and production data are given in the table below.
Workers Cost Output Revenue
1 $300 50 $350
2 600 140 675
3 900 220 1120
4 1200 270 1570
5 1500 300 1865
6 1800 315 2070
7 2100 320 2170
(a.) What is the marginal product of the second worker?
(b.) What is the marginal revenue product of the fourth worker?
(c.) What is the marginal cost of the first worker?
(d.) Based on your knowledge of marginal analysis, how many workers should you hire? Explain you answer.
Explanation / Answer
a. MP = dQ/dN where N = number of workers; dQ = change in output from 1 worker to 2. dN =2-1=1
MP of second worker = 140-50/1 = 90
b. MR = dTR/dQ. dTR = 4 worker's total rev - 3 worker's total rev; dQ = Q(4) - Q(3)
MR of fourth worker = (1570-1120)/(270-220) = 450/50 =9
c. MC = dTC/dQ where dTC = 300
MC of first worker = 300/50 = 6
d. N would depend on where MR=MC;
i.e. the row where MR's numbers = MC's.
So, N = 5
Cost Output Revenue MR MC 1 $300 50 $350 $7 $6 2 600 140 675 3.611111 3.333333 3 900 220 1120 5.5625 3.75 4 1200 270 1570 9 6 5 1500 300 1865 9.833333 10 6 1800 315 2070 13.66667 20 7 2100 320 2170 20 60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.