Q10) Disposable Income aftertaxes Net Savings $8,000 $100 $9,000 $250 What are t
ID: 1232019 • Letter: Q
Question
Q10) Disposable Income aftertaxes Net Savings $8,000 $100 $9,000 $250 What are the marginal propensity to consume in the range$8,000 - $9,000 for the family given in the figure? Q10) Disposable Income aftertaxes Net Savings $8,000 $100 $9,000 $250 What are the marginal propensity to consume in the range$8,000 - $9,000 for the family given in the figure?Explanation / Answer
two definitions are needed to solve this problem. First, the marginal propensity to consume = change in consumption /change in income. Second, recall that Consumption + Savings = Disposable Income or. Consumption = Disposable Income-Savings In the above question income increased by $9,000 - $8,000 =$1,000 savings increased by $250 - $100 = $150 therefore consumption increased by $1,000 - $150 =$850 then MPC = 850/1000 = 0.85
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.